Porez na imovinu od početka 2014. godine će plaćati sve firme koje koriste imovinu, bez obira da li je u njihovom vlasništvu. Obveznik je svako ko je vlasnik ili ko koristi imovinu, ali plaćanje poreza ne može biti razlog za sticanje imovine.Osnovni razlozi za izmene Zakona o porezima na imovinu su integrisanje naknade za korišćenje građevinskog zemljišta u porez na imovinu i pravičnija raspodela poreskog tereta srazmerno ekonomskoj moći obveznika.
Sve firme koje koriste imovinu će od početka 2014. godine plaćati porez na imovinu, bez obzira da li je u njihovom vlasništvu, najavila savetnica ministra finansija Milica Bisić.
Savetnica ministra finansija Srbije Milica Bisić izjavila u Beogradu da će porez na imovinu od početka 2014. godine plaćati sve firme koje koriste imovinu, bez obira da li je u njihovom vlasništvu.
"Obveznik je svako ko je vlasnik ili ko koristi imovinu, ali plaćanje poreza ne može biti razlog za sticanje imovine", rekla je ona na konferenciji o reformi oporezivanja imovine u Srbiji koju je u Sava centru organizovala Stalna konferencija gradova i opština (SKGO).
Bisić je istakla da su osnovni razlozi za izmene Zakona o porezima na imovinu integrisanje naknade za korišćenje građevinskog zemljišta u porez na imovinu i pravičnija raspodela poreskog tereta srazmerno ekonomskoj moći obveznika.
Izmene Zakona o porezima na imovinu čija primena počinje 1. januara 2014. godine povećaće izvesnosti i predvidivosti troškova za javne dažbine i uticati na smanjenje administrativnih troškova.
Bisić je precizirala da će sami poreski obveznici procenjivati tržišnu vrednost imovine i da će biti odgovorni za tu procenu.
Pomoćnik generalnog sekretara SKGO za finasije Aleksadar Bućić je rekao da su očekivanja da će primena poreza na imovinu dati pozitivne efekte i da će doći do rasta prihoda po tom osnovu.
Ipak, kako je rekao, treba imati u vidu da se ukida naknada za korišćenje građevinskog zemljišta koja je bila vrlo značajna - 15 milijardi dinara na nivou Srbije.
Bućić je rekao da će do kraja leta SKGO imati precizniju analizu i detalje koji će pokazati kakvi su efekti novog zakona.
Vođa projekta GIZ-a za lokalni ekonomski razvoj Aleksander Grunauer je istakao da ta organizacija pomaže opštinama da povećaju obuhvat i stepen naplate poreza na imovinu, i da popišu imovinu koja nije evidentirana.
"Kako bismo stimulisali opštine da poboljšaju i prošire obuhvat poreza na imovinu, obezbedili smo fond od milion švajcarskih franaka koje će opštine moći da dobiju bespovratno", rekao je Grunauer.
GIZ je, u saradnji sa Švajcarskom agencijom za razvoj i saradnju (SDC), odlučio da opštini koja bude najuspešnija pripadne 400.000 franaka, drugoj 300.000, a trećoj 150.000 franaka, a da opština koja osvoji četvrto mesto dobije 100.000, a peto 50.000 švajcarskih franaka.
"Očekujemo da će već krajem naredne godine novac opštinama i gradovima biti na raspolaganju za projekte koji će doprineti njihovom ekonomskom razvoju", rekao je Grunauer.